زندگینامه

دکتر کریم دولتی

بسم الله الرحمن الرحیم

اینجانب کریم پارچه‌باف دولتی در خانواده‌ای مذهبی و متوسط در شهر تهران به دنیا آمدم.

از بدو کودکی تحت تعلیمات پدر و مادر، به فراگیری قرآن کریم روی آوردم. هنوز مدرسه نرفته بودم که عمده‌ی سوره‌های جزء سی‌ام قرآن را حفظ کرده بودم. با ورود به دوره‌ی ابتدایی، به مفاهیم، حفظ و قرائت کلام الهی توجه نموده و در پایان این مقطع تحصیلی، به تناسب سن و شرایط جامعه که متاثر از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بود، آشنایی مناسبی با قرآن کریم یافته بودم.

در مقطع راهنمایی، با ورود به فضای اجتماع و حضور در فعالیت‌های اسلامی و انقلابی در مسجد جامع حضرت ابوالفضل(ع) در یکی از مناطق جنوب غربی شهر تهران، دوره‌ی جدیدی از زندگی خویش را آغاز کردم. در این مقطع، بیشتر مشغول فعالیت در عرصه‌ی قرائت قرآن و حضور در جلسات آموزش تجوید شدم. نخستین اساتید بنده در این خصوص، آقایان قاسمی و خدام‌حسینی بودند.

در دوره‌ی متوسطه، فعالیت در زمینه‌ی قرائت قرآن را ادامه دادم و در عرصه‌ی مسائل فرهنگی و انقلابی همکاری با نهادهای مختلف داشتم. در همین دوران، با تشویق برخی از معلمان، فراگیری تعدادی از دروس حوزوی را آغاز کردم.

تحصیلات عالی خود را پس از اخذ مدرک دیپلم ریاضی فیزیک در سال 1366 در رشته‌ی مهندسی شیمی (پتروشیمی) دانشگاه صنعتی امیرکبیر آغاز نمودم. همزمان به دروس حوزوی تا پایان لمعتین (به طور متفرقه) نیز پرداختم.

پس از انجام خدمت وظیفه به عنوان مسئول دارالقرآن دانشگاه علوم انتظامی ناجا، به ادامه‌ی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ی الهیات و معارف اسلامی (علوم قرآن و حدیث) پرداخته و در سال 1377 با دفاع از پایان‌نامه با عنوان «علم متشابه القرآن و مختلفه» فارغ‌التحصیل شدم.

در سال 1388 در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تحصیل در مقطع دکتری رشته‌ی الهیات و معارف اسلامی (علوم قرآن و حدیث) را آغاز کرده و در مرداد 1392 موفق به دفاع از رساله‌ی دکتری با عنوان «تاریخ تحول قرائات قرآن در ایران طی قرون سوم تا دوازدهم هجری قمری» گردیدم.

اینجانب به فضل الهی موفق به حفظ کل قرآن کریم شده و در مسابقات مختلف قرآنی نیز شرکت و رتبه‌هایی کسب کردم.

در سالیان متمادی، علاوه بر تدریس در مقاطع مختلف تحصیلی آموزش و پرورش، در دوره‌های گوناگون دانشگاهی و تخصصی به تدریس علوم و فنون قرآنی، تفسیر قرآن کریم و حدیث اشتغال داشته‌ام؛ نظیر: سال‌ها تدریس در دانشگاه‌های مذاهب اسلامی، علوم و معارف قرآن کریم، امیرکبیر و جامعه المصطفی العالمیه.

علاوه بر آن فعالیت‌های مختلف کارشناسی و مدیریتی را عهده‌دار بوده‌ام؛ ازجمله: کارشناسی طرح و برنامه در شورای عالی قرآن، داوری مسابقات قرآنی در سطوح استانی، ملی و بین‌المللی، کارشناسی و اجرای برنامه در رادیو قرآن، سیمای قرآن و سایر شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی، معاونت تحقیقات مرکز طبع و نشر قرآن، مشاور معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیریت کمیته‌ی خادمان قرآن کریم و ریاست دبیرخانه‌ی نظارت بر نشر ترجمه‌ی قرآن کریم و متون دینی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت آموزشی و ریاست دانشکده‌ی علوم قرآنی تهران و مدیریت پژوهشی دانشگاه مذاهب اسلامی.

در حال حاضر عضو هیئت علمی «گروه پژوهشی مطالعات قرآنی» و قائم مقام بهره‌برداری و امور فرهنگی «مصلای امام خمینی(ره) تهران» هستم.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

آمار بازدید

  • ۱
  • ۴
  • ۱۸
  • ۶۴۹
  • ۶,۲۴۸

آخرین دیدگاه‌ها